Multistrada V4 RS - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Ducati Multistrada V4 RS suits experienced riders seeking sport-touring performance with aggressive styling. Known for its potent V4 engine, premium Öhlins suspension, and lightweight Marchesini wheels, it excels at spirited road riding and trackday adventures. The adjustable seat heights and Pirelli Diablo Rosso IV Corsa tires deliver confidence-inspiring handling and precision.
2025
General information | |
| Color Options | Grey/red/black |
| Color Options | Grey/red/black |
| Category | Sport |
| Model | Ducati Multistrada V4 RS |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5+ |
| Emission | 169.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 7.30 litres/100 km (13.7 km/l or 32.22 mpg) |
| Clutch | Multiplate dry clutch with slipper action on over-run |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection. 50mm eliptical throttle bodies with Ride-by -Wire system |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 53.5 mm (3.2 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Max Torque | 118.0 Nm (12.0 kgf-m or 87.0 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Max Power | 180.0 HP (131.4 kW)) @ 12250 RPM |
| Engine Details | V4 Granturismo 90 degrees engine. |
| Capacity | 1103.0 ccm (67.31 cubic inches) |
| Emission Details | Euro 5+ |
| Emission | 169.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.00 litres (5.81 US gallons) |
| Wheelbase | 1592 mm (62.7 inches) |
| Seat Height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.8000 HP/kg |
| Wet Weight | 238.0 kg (524.7 pounds) |
| Dry Weight | 225.0 kg (496.0 pounds) |
| Fuel Capacity | 22.00 litres (5.81 US gallons) |
| Wheelbase | 1592 mm (62.7 inches) |
| Seat Height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.8000 HP/kg |
| Wet Weight | 238.0 kg (524.7 pounds) |
| Dry Weight | 225.0 kg (496.0 pounds) |
| | |
Multistrada V4 RS dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Marchesini light alloy forged. Pirelli Diablo Rosso IV Corsa tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo Two-piston floating calipers. |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | Marchesini light alloy forged. Pirelli Diablo Rosso IV Corsa tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo Two-piston floating calipers. |
| Brake Disc Diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Semi-floating discs, radially mounted Brembo Stylema monobloc 4-piston 2-pad callipers, radial master cylinder. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear Suspension | Öhlins TTX36 fully adjustable monoshock, electronic compression and rebound damping adjustment with Öhlins Smart EC 2.0 event-based mode, electronic preload adjustment, aluminium single-sided swingarm |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | Öhlins Ø 48 mm fully adjustable usd fork with TiN treatment, electronic compression and rebound damping adjustment with Öhlins Smart EC 2.0 event-based mode. |
| Trail | 120 mm (4.7 inches) |
| Frame | Aluminum monocoque |
| Brake Disc Diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Semi-floating discs, radially mounted Brembo Stylema monobloc 4-piston 2-pad callipers, radial master cylinder. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Rear Suspension | Öhlins TTX36 fully adjustable monoshock, electronic compression and rebound damping adjustment with Öhlins Smart EC 2.0 event-based mode, electronic preload adjustment, aluminium single-sided swingarm |
| Front Wheel Travel | 170 mm (6.7 inches) |
| Front Suspension | Öhlins Ø 48 mm fully adjustable usd fork with TiN treatment, electronic compression and rebound damping adjustment with Öhlins Smart EC 2.0 event-based mode. |
| Trail | 120 mm (4.7 inches) |
| Frame | Aluminum monocoque |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ducati Multistrada V4 RS discussion group or the general Ducati discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 15000 km/9000 miles/12 months. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Riding Mode, Power Mode, Quick shifter up/down, ABS Cornering, Traction Control, Wheelie Control, Daytime Running Light, Ducati Cornering Light, , Vehicle Hold Control, Radar system. |
| Warranty | 2 years unlimited mileage |
| Carrying Capacity | Saddle bags |
| Lighting | Dual LED headlights |
| Instruments | 6.5” TFT color display |
| Alternate seat height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, highest setting. |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ducati Multistrada V4 RS discussion group or the general Ducati discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 15000 km/9000 miles/12 months. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Riding Mode, Power Mode, Quick shifter up/down, ABS Cornering, Traction Control, Wheelie Control, Daytime Running Light, Ducati Cornering Light, , Vehicle Hold Control, Radar system. |
| Warranty | 2 years unlimited mileage |
| Carrying Capacity | Saddle bags |
| Lighting | Dual LED headlights |
| Instruments | 6.5” TFT color display |
| Alternate seat height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 25.8° |
| Exhaust system | Stainless steel pre-silencer, double catalytic converter and 6 lambda probes. Akrapovic titanium muffler. |
| Rake (fork angle) | 25.8° |
| Engine type | V4, four-stroke |
| Model year | 2025 |
| Exhaust system | Stainless steel pre-silencer, double catalytic converter and 6 lambda probes. Akrapovic titanium muffler. |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.