Power Max 250 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White/orange |
| Category | Cross / motocross |
| Model | Sharmax Power Max 250 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission | 69.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.00 litres/100 km (33.3 km/l or 78.41 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Carburettor. Nibbi PE30 |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 250.0 ccm (15.26 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Wheelbase | 1390 mm (54.7 inches) |
| Ground Clearance | 300 mm (11.8 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2270 mm (89.4 inches) |
| Overall Height | 1130 mm (44.5 inches) |
| Power/Weight Ratio | 0.2729 HP/kg |
| Dry Weight | 113.0 kg (249.1 pounds) |
|
|
Power Max 250 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Front Brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 110/90-18 |
| Front Tyre | 80/100-21 |
| Rear Wheel Travel | 200 mm (7.9 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock, adjustable |
| Front Wheel Travel | 280 mm (11.0 inches) |
| Front Suspension | Inverted fork |
| Frame | Symmetric duplex |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 120.0 km/h (74.6 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sharmax Power Max 250 discussion group or the general Sharmax discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | UAE brand. Bike made in China. |
| Electrical | 12V battery. |
| Output | 30.8 HP (22.5 kW)) |
| Year of manufacture | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.