Super Sport Gp 250 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Grey/green, Orange |
| Category | Sport |
| Model | Sharmax Super Sport GP 250 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission | 69.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.00 litres/100 km (33.3 km/l or 78.41 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Oil & air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 65.5 x 66.2 mm (2.6 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 9.1:1 |
| Max Torque | 18.0 Nm (1.8 kgf-m or 13.3 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Max Power | 24.1 HP (17.6 kW)) |
| Capacity | 250.4 ccm (15.28 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1393 mm (54.8 inches) |
| Overall Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Overall Length | 2070 mm (81.5 inches) |
Super Sport Gp 250 dimensions and frame |
| Seat | Leather seat |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 140/70-17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Suspension | Mono Shock Absorber |
| Front Suspension | Telescopic fork |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 120.0 km/h (74.6 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sharmax Super Sport GP 250 discussion group or the general Sharmax discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | UAE brand. Bike made in China. |
| Lighting | Philips LED Lights |
| Instruments | TFT Instrumentation |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.