Sport 250 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Red/blue |
| Category | Enduro / offroad |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission | 69.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.00 litres/100 km (33.3 km/l or 78.41 mpg) |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Capacity | 250.0 ccm (15.26 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wheelbase | 1400 mm (55.1 inches) |
| Ground Clearance | 310 mm (12.2 inches) |
| Overall Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall Length | 2060 mm (81.1 inches) |
| Overall Height | 1220 mm (48.0 inches) |
| Power/Weight Ratio | 0.2366 HP/kg |
| Dry Weight | 119.0 kg (262.4 pounds) |
Sport 250 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 140/60-18 |
| Front Tyre | 120/70-21 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Steel |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 100.0 km/h (62.1 mph) |
|
|
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sharmax Sport 250 discussion group or the general Sharmax discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | UAE brand. Bike made in China. |
| Electrical | 12V, 7Ðh battery. |
| Power | 28.2 HP (20.6 kW)) |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
| Motorcycle name | Sharmax Sport 250 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.