Road Glide - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Road Glide is built for long-distance cruisers seeking premium comfort and stability. Its distinctive batwing fairing, spacious 22.71-liter fuel tank, and stable 1625mm wheelbase make it ideal for extended highway touring. Known for commanding presence and smooth handling, it delivers classic cruiser character with modern touring capabilities.
2025
General information | |
| Color Options | Vivid Black, Billiard Gray, Blue Burst, Brilliant Red, Atlas Silver Metallic, iron Horse Metallic, Mystic Shift |
| Price | US$ 27999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 124.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.35 litres/100 km (18.7 km/l or 43.97 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 103.5 x 114.3 mm (4.1 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 176.3 Nm (18.0 kgf-m or 130.0 ft.lbs) @ 3250 RPM |
| Max Power | 105.0 HP (76.6 kW)) @ 4600 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight™ 117 |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 1917.4 ccm (117.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1625 mm (64.0 inches) |
| Ground Clearance | 145 mm (5.7 inches) |
| Overall Width | 945 mm (37.2 inches) |
| Overall Length | 2410 mm (94.9 inches) |
| Seat Height | 676 mm (26.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.2886 HP/kg |
| Wet Weight | 380.1 kg (838.0 pounds) |
| Dry Weight | 363.8 kg (802.0 pounds) |
| | |
Road Glide dimensions and frame | |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Front Brakes | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Tyre | 180/55-B18 |
| Front Tyre | 130/60-B19 |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Trail | 173 mm (6.8 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Road Glide discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 49 mm (1.9 inches) |
| Sprockets | 34/46 (front/rear) |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Digital gauges integrated within the display |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Oil capacity | 4.90 litres (5.18 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Exhaust system | Chrome, 2-1-2 dual exhaust with tapered mufflers |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Lubrication system | Dry sump |
| Motorcycle name | Harley-Davidson Road Glide |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.