Road Glide 3 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Road Glide 3 is engineered for long-distance touring riders seeking premium comfort and commanding road presence. Its heavyweight design, generous 22.71-liter fuel capacity, and stable wheelbase deliver confident highway cruising, while the advanced dual-disc front and drum rear ABS braking systems ensure reliable stopping power in all conditions.
2025
General information | |
| Color Options | Vivid Black, Billiard Gray, Whiskey Fire, Blue Burst |
| Price | US$ 34999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Year | 2025 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 126.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.47 litres/100 km (18.3 km/l or 43.00 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 102.0 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 161.4 Nm (16.5 kgf-m or 119.0 ft.lbs) @ 2750 RPM |
| Max Power | 90.0 HP (65.7 kW)) @ 4750 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight™ 114 |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 1868.2 ccm (114.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1669 mm (65.7 inches) |
| Ground Clearance | 124 mm (4.9 inches) |
| Overall Width | 1405 mm (55.3 inches) |
| Overall Length | 2616 mm (103.0 inches) |
| Seat Height | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1765 HP/kg |
| Wet Weight | 528.0 kg (1,164.0 pounds) |
| Dry Weight | 509.8 kg (1,124.0 pounds) |
Road Glide 3 dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Rear Brakes | Expanding brake (drum brake). ABS |
| Front Brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Tyre | 215/45-R18 |
| Front Tyre | 130/60-B19 |
| Rear Suspension | Twin shocks. Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension. |
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Trail | 101 mm (4.0 inches) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Road Glide 3 discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 49 mm (1.9 inches) |
| Sprockets | 34/46 (front/rear) |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Carrying Capacity | Hard saddle bags, 2.0 cu ft volume |
| Lighting | Dual halogen headlight |
| Instruments | Full Color TFT. Speedometer, tachometer, fuel, and voltage gauges; display features odometer, trip A, trip B, range to empty, gear indicator |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Exhaust system | Shorty slash down-style chrome finish mufflers |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Lubrication system | Dry sump |
| Motorcycle name | Harley-Davidson Road Glide 3 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.