Rocket 3 Storm R - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Carnival Red/ Sapphire Black, Sapphire Black/ Granite, Satin Pacific Blue/ Matte Sapphire Black |
| Price | US$ 24995. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 153.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 6.60 litres/100 km (15.2 km/l or 35.64 mpg) |
| Clutch | Wet, multi-plate hydraulically operated, torque assist |
| Final Drive | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Ride-by-Wire |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 110.2 x 85.9 mm (4.3 x 3.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Max Torque | 225.0 Nm (22.9 kgf-m or 166.0 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Engine Details | Counter rotating crankshaft |
| Engine Type | In-line three, four-stroke |
| Capacity | 2458.0 ccm (149.99 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 18.00 litres (4.76 US gallons) |
| Wheelbase | 1677 mm (66.0 inches) |
| Overall Width | 920 mm (36.2 inches) |
| Overall Length | 2500 mm (98.4 inches) |
| Overall Height | 1125 mm (44.3 inches) |
| Seat Height | 773 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.6254 HP/kg |
| Wet Weight | 317.0 kg (698.9 pounds) |
| Dry Weight | 291.0 kg (641.5 pounds) |
Rocket 3 Storm R dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminum |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo M4.32 4-piston monobloc caliper, Cornering ABS |
| Brake Disc Diameter | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Brembo M4.30 Stylema® 4-piston radial monobloc calipers, Cornering ABS |
| Rear Tyre | 240/50-R16 |
| Front Tyre | 150/80-R17 |
| Rear Wheel Travel | 107 mm (4.2 inches) |
| Rear Suspension | Fully adjustable Showa piggyback reservoir RSU with remote hydraulic preload adjuster. |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Showa 47mm upside-down 1 1 cartridge front forks, compression and rebound adjuster. |
| Trail | 135 mm (5.3 inches) |
| Frame | Full aluminium frame |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Rocket 3 Storm R discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Warranty | 2 year unlimited mileage |
| Instruments | TFT multi-functional dashboard |
| Rake (fork angle) | 27.9° |
| Exhaust system | Stainless 3-into-1 headers with 3 exit silencer/ CAT box |
| Output | 182.0 HP (132.8 kW)) @ 7000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Triumph Rocket 3 Storm R |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.