S 1000 RR - 2026 Specifications and Reviews
The 2026 BMW S 1000 RR is a track-focused superbike engineered for experienced riders seeking extreme performance. Its 999cc inline-four engine delivers 205 horsepower and 112.6 Nm of torque, enabling a 302.6 km/h top speed. Best known for its razor-sharp handling, advanced electronics, and dominance in international superbike racing, it represents BMW's pinnacle of sportbike engineering.
2026
General information | |
| Color Options | Light White/M Motorsport, Sport Blackstorm Metallic |
| Category | Sport |
| Model | BMW S 1000 RR |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Closed-loop 3-way catalytic converter. |
| Clutch | Multiplate clutch in oil bath, anti-hopping clutch, mechanically controlled |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic injection, variable intake pibe |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 80.0 x 49.7 mm (3.1 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 13.3:1 |
| Max Torque | 112.6 Nm (11.5 kgf-m or 83.0 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Engine Details | Titanium valves |
| Capacity | 999.0 ccm (60.96 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 16.50 litres (4.36 US gallons) |
| Wheelbase | 1455 mm (57.3 inches) |
| Overall Width | 848 mm (33.4 inches) |
| Overall Length | 2073 mm (81.6 inches) |
| Overall Height | 1151 mm (45.3 inches) |
| Seat Height | 831 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 1.1714 HP/kg |
| Wet Weight | 196.9 kg (434.0 pounds) |
| Dry Weight | 175.0 kg (385.8 pounds) |
S 1000 RR dimensions and frame | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Tyre | 190/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR17 |
| Rear Wheel Travel | 117 mm (4.6 inches) |
| Rear Suspension | Aluminium swing arm, full floater pro, compression and rebound damping adjustable, adjustable preload |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Upside-down telescopic fork, diameter 45 mm, spring preload, rebound and compression stages adjustable |
| Trail | 100 mm (3.9 inches) |
| Frame | Bridge-type aluminum laminate frame with load-bearing engine |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 302.6 km/h (188.0 mph) |
Other specs | |
| (56.0 out of 100)Click here for complete rating. | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 BMW S 1000 RR discussion group or the general BMW discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Fork tube size | 45 mm (1.8 inches) |
| Tire pressure rear | 42 PSI (2.9 Bar or 290 kPa) |
| Tire pressure front | 36 PSI (2.5 Bar or 250 kPa) |
| Sprockets | 17/46 (front/rear) |
| Chain links | 118 |
| Chain size | 525 |
| Idle speed | 1200 +/- 50 RPM |
| Spark plugs | NGK LMAR9D-J |
| Brake fluid | DOT 4 |
| Engine oil | SAE 5W-40 |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | LED Headlight |
| Electrical | Three-phase 450 W alternator. 12 V / 5 Ah lithium-ion battery. |
| Instruments | 6.5´ TFT-Display |
| Oil capacity | 3.50 litres (3.7 US quarts) |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Rake (fork angle) | 23.6° |
| Lubrication system | Wet sump |
| Max RPM | 14600 |
| Power | 205.0 HP (149.6 kW)) @ 13000 RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.