Scrambler 1100 Dark Pro - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Ducati Scrambler 1100 Dark Pro suits riders seeking a stylish, middleweight scrambler with modern performance. Known for its aggressive Dark Stealth aesthetic and accessible 1100cc engine, it delivers classic scrambler character with contemporary technology including riding modes and LCD instrumentation. Ideal for urban exploration and spirited riding without extreme complexity.
2025
General information | |
| Color Options | Dark Stealth |
| Category | Classic |
| Model | Ducati Scrambler 1100 Dark Pro |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 120.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.20 litres/100 km (19.2 km/l or 45.23 mpg) |
| Clutch | Light action, wet, multiplate clutch with hydraulic control. Self-servo action on drive, slipper action on over-run |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Fuel Control | Desmodromic valve control |
| Induction | Injection. Electronic fuel injection, 55 mm throttle body with full Ride by Wire (RbW) |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 98.0 x 71.0 mm (3.9 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Max Torque | 88.0 Nm (9.0 kgf-m or 64.9 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Engine Details | L-twin |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 1079.0 ccm (65.84 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 15.00 litres (3.96 US gallons) |
| Wheelbase | 1514 mm (59.6 inches) |
| Overall Width | 895 mm (35.2 inches) |
| Overall Length | 2190 mm (86.2 inches) |
| Overall Height | 1330 mm (52.4 inches) |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4550 HP/kg |
| Wet Weight | 206.0 kg (454.2 pounds) |
| Dry Weight | 189.0 kg (416.7 pounds) |
Scrambler 1100 Dark Pro dimensions and frame | |
| Seat | Dual seat |
| Wheels | 10-spoke in light alloy |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Tyre | 180/55-ZR17 |
| Front Tyre | 120/70-ZR18 |
| Rear Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Rear Suspension | Kayaba monoshock, pre-load and rebound adjustable |
| Front Wheel Travel | 150 mm (5.9 inches) |
| Front Suspension | Marzocchi fully adjustable 45 mm usd fork |
| Trail | 111 mm (4.4 inches) |
| Frame | Tubular steel Trellis |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Ducati Scrambler 1100 Dark Pro discussion group or the general Ducati discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 12,000 km/7,500 mi/12 months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Riding Modes, Power Mode. |
| Warranty | 24 months unlimited milage. |
| Instruments | LCD instruments |
| Rake (fork angle) | 24.5° |
| Exhaust system | 2-1-2 system with catalytic converter and 2 lambda probes, twin stainless stell muffler aluminium covers and caps. |
| Driveline | Chain; Front sprocket 15; Rear sprocket 39. Primary drive: Straight cut gears; Ratio 1.85:1. |
| Output | 86.0 HP (62.8 kW)) @ 7500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.