|
| Color Options | Jet Black, Sapphire Black/ Aluminum Silver, Sapphire Orange/ Silver Orange, Cosmic Yellow/ Graphite, Matte Khaki Green |
| Price | US$ 11495. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Classic |
| Year | 2025 |
| Model | Triumph Scrambler 900 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 99.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.30 litres/100 km (23.3 km/l or 54.70 mpg) |
| Clutch | Wet. multi-plate assist clutch |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Injection. Multipoint sequential electronic fuel injection |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 84.6 x 80.0 mm (3.3 x 3.1 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Max Torque | 80.0 Nm (8.2 kgf-m or 59.0 ft.lbs) @ 3250 RPM |
| Max Power | 64.1 HP (46.8 kW)) @ 7250 RPM |
| Engine Details | 270° crank angle parallel twin |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Capacity | 900.0 ccm (54.92 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1445 mm (56.9 inches) |
| Overall Width | 835 mm (32.9 inches) |
| Overall Height | 1180 mm (46.5 inches) |
| Seat Height | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 223.0 kg (491.6 pounds) |
|
|
Scrambler 900 dimensions and frame |
| Wheels | 32-spoke steel rims. Metzeler Tourance tires. |
| Rear Brakes | Single disc. Nissin 2-piston floating caliper, ABS. |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo four piston fixed caliper, ABS ´ |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 100/90-19 |
| Rear Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Twin shocks with adjustable preload. |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Ø 41mm forks with cartridge damping. |
| Trail | 109 mm (4.3 inches) |
| Frame | Tubular steel, with twin cradles |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Scrambler 900 discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Service interval | 10,000 miles/16,000 km/12 months |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Instruments | Analogue speedometer with LCD multi-functional display |
| Oil capacity | 4.10 litres (4.33 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 25.6° |
| Exhaust system | Brushed 2-into-2 exhaust system with twin brushed silencers |
| Driveline | O-ring chain |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.