Shineray XY-125 11A - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Shineray XY-125 11A is an entry-level commuter motorcycle ideal for novice riders and daily urban use. Its compact dimensions, accessible 780mm seat height, and electric starter provide convenience for inexperienced operators. Known for affordability and fuel efficiency with a generous 16-liter tank, it excels as a reliable, practical transportation solution for budget-conscious riders.
2011
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2011 |
| Model | Shineray XY-125 11A |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Wet multiple plate |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Pressure splash |
| Ignition | C.D.I |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Compression | 9.2:1 |
| Top speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
| Torque | 9.50 Nm (1.0 kgf-m or 7.0 ft.lbs) @ 7000 |
| Power | 10.73 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 140/60-17 |
| Front tyre dimensions | 110/70-17 |
| Rear suspension | Hydraulic pressure and spring complex, one shock absorber |
| Front suspension | Hydraulic pressure and spring complex |
| Frame type | Steel tube and armor plate complex, double lower tube cradel type |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Wheelbase | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Ground clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall length | 2,010 mm (79.1 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0715 HP/kg |
| Dry weight | 150.0 kg (330.7 pounds) |
Other specs | |
| Driveline | Semi-automatic |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Capacity: | 90.00 ccm (5.49 cubic inches) |
| Color options | Black |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.