Shineray XY-125 11 - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 Shineyard XY-125 11 is an entry-level commuter motorcycle suited for novice riders and urban commuters seeking affordable, reliable transportation. Known for its manageable 150kg weight, accessible 780mm seat height, and electric start convenience, it prioritizes practicality over performance. The bike excels as a dependable city runabout with adequate 16-liter fuel capacity for daily use.
2011
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2011 |
| Model | Shineray XY-125 11 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Impedance canister type muffler |
| Clutch | Wet multiple plate |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Pressure splash |
| Ignition | C.D.I |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) |
| Top speed | 90.0 km/h (55.9 mph) |
| Torque | 9.50 Nm (1.0 kgf-m or 7.0 ft.lbs) @ 7000 |
| Power | 10.73 |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 140/60-17 |
| Front tyre dimensions | 110/70-17 |
| Rear suspension | Hydraulic pressure and spring complex, one shock absorber |
| Front suspension | Hydraulic pressure and spring complex |
| Frame type | Steel tube and armor plate complex, double lower tube cradel type |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Wheelbase | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Ground clearance | 150 mm (5.9 inches) |
| Overall length | 2,010 mm (79.1 inches) |
| Seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0715 HP/kg |
| Dry weight | 150.0 kg (330.7 pounds) |
Other specs | |
| Driveline | Semi-automatic |
| Capacity: | 90.00 ccm (5.49 cubic inches) |
| Color options | Black |
| Electrical | 12V 10Ah battery |
| Starter | Electric |
Rider Reviews
Total comments: 1












Please Login or Register if you would like to leave a comment.