Sport Scout Limited Tech - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Indian Sport Scout Limited Tech is a middleweight cruiser that appeals to riders seeking modern technology without sacrificing classic styling. Powered by a 1250cc 60-degree V-twin engine producing 105 horsepower and 111 Nm of torque, it combines accessible performance with premium features like fuel injection and liquid cooling. Known for its nimble handling and retro-custom aesthetics, this bike suits experienced riders wanting a lighter, more manageable alternative to larger cruisers.
General information | |
| Color Options | Black Smoke |
| Price | US$ 15199. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Custom / cruiser |
| Model | Indian Sport Scout Limited Tech |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Gear Drive Wet Clutch |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Pushrods |
| Induction | Injection. Closed Loop Fuel Injection, 63 mm bore |
| Bore x Stroke | 104.0 x 73.6 mm (4.1 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Max Torque | 111.2 Nm (11.3 kgf-m or 82.0 ft.lbs) @ 6300 RPM |
| Max Power | 105.0 HP (76.6 kW)) |
| Engine Details | 60 degrees V-twin |
| Capacity | 1250.0 ccm (76.28 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1562 mm (61.5 inches) |
| Ground Clearance | 112 mm (4.4 inches) |
| Overall Width | 955 mm (37.6 inches) |
| Overall Length | 2206 mm (86.9 inches) |
| Overall Height | 1156 mm (45.5 inches) |
| Seat Height | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.4393 HP/kg |
| Wet Weight | 248.0 kg (546.7 pounds) |
| Dry Weight | 239.0 kg (526.9 pounds) |
Sport Scout Limited Tech dimensions and frame | |
| Seat | Low Profile Two-toned Solo Seat |
| Wheels | Cast black 8-spoke wheels. Metzeler Cruisetec tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Semi-Floating Rotor. Single-piston caliper. |
| Brake Disc Diameter | 298 mm (11.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Semi-Floating Rotor. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 150/80-B16 |
| Front Tyre | 130/60-B19 |
| Rear Wheel Travel | 76 mm (3.0 inches) |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front Wheel Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork, 41mm |
| Trail | 120 mm (4.7 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Indian Sport Scout Limited Tech discussion group or the general Indian discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Traction control. Cruise control. 3 ride modes. USB. Keyless. GPS. Bluetooth. |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Lighting | LED Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light and indicator lights |
| Instruments | Analog speedometer, Digital tachometer, odometer, trip meter, fuel gauge, fuel range, fuel economy, gear position, clock, ambient temp, battery voltage. |
| Rake (fork angle) | 29.0° |
| Exhaust system | 2-into-1 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
More Indian Motorcycles
Related Variants
⚠ Safety Recalls (1)
Indian Motorcycle Company (Indian) is recalling certain 2025 Scout and Scout Sixty motorcycles. Please see the recall report for a complete list of affected trims. The gear position display may falsely show that the motorcycle is in neutral. As such, these vehicles fail to comply with the requirements of Federal Motor Vehicle Safety Standard (FMVSS) number 123, "Motorcycle Controls and Displays."
Risk: The motorcycle may move unexpectedly when the transmission is actually in gear, increasing the risk of a crash.
Remedy: Dealers will update the Engine Control Module (ECM) software, free of charge. Owner notification letters were mailed January 29, 2025. Owners may contact Indian customer service at 1-877-204-3697. Indian's number for this recall is I-24-11.
Source: NHTSA. View all Indian recalls →































Please Login or Register if you would like to leave a comment.