Sportster S - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson Sportster S combines lightweight agility with modern performance, making it ideal for riders seeking nimble handling and contemporary technology. Its 227.7 kg curb weight, responsive braking with dual-disc ABS, and 0.5478 HP/kg ratio deliver accessible sport performance. Known for blending classic Sportster DNA with refined control, it excels for both experienced riders and those upgrading to middleweight sportbike capabilities.
2025
General information | |
| Color Options | Vivid Black, Billiard Gray, Brilliant Red, Mystic Shift |
| Price | US$ 15999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Sport |
| Model | Harley-Davidson Sportster S |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 111.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 4.80 litres/100 km (20.8 km/l or 49.00 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection (ESPFI) |
| Bore x Stroke | 105.0 x 72.3 mm (4.1 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Max Torque | 126.1 Nm (12.9 kgf-m or 93.0 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Max Power | 121.0 HP (88.3 kW)) @ 7500 RPM |
| Engine Details | Revolution Max 1250T engine |
| Capacity | 1252.1 ccm (76.40 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 11.73 litres (3.10 US gallons) |
| Wheelbase | 1519 mm (59.8 inches) |
| Ground Clearance | 89 mm (3.5 inches) |
| Overall Width | 841 mm (33.1 inches) |
| Overall Length | 2271 mm (89.4 inches) |
| Seat Height | 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.5478 HP/kg |
| Wet Weight | 227.7 kg (502.0 pounds) |
| Dry Weight | 220.9 kg (487.0 pounds) |
Sportster S dimensions and frame | |
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Floating, single piston caliper |
| Front Brakes | Single disc. ABS. Radially mounted, monoblock, 4-piston caliper |
| Rear Tyre | 180/70-R16 |
| Front Tyre | 160/70-R17 |
| Rear Suspension | Linkage-mounted, piggyback monoshock with compression, rebound and hydraulic spring preload adjustability |
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with compression, rebound and spring preload adjustability. Aluminum fork triple clamps. |
| Trail | 147 mm (5.8 inches) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson Sportster S discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | LED headlamp |
| Instruments | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Oil capacity | 4.80 litres (5.07 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 30.0° |
| Exhaust system | 2-into-1-into-2, catalyst in muffler |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Model year | 2025 |











Please Login or Register if you would like to leave a comment.