Super Sport Gp 250 Competition - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Grey/red |
| Category | Sport |
| Year | 2025 |
| Model | Sharmax Super Sport GP 250 Competition |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 81.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 3.50 litres/100 km (28.6 km/l or 67.21 mpg) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 66.0 x 55.2 mm (2.6 x 2.2 inches) |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Max Torque | 35.0 Nm (3.6 kgf-m or 25.8 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Max Power | 25.5 HP (18.6 kW)) |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 250.0 ccm (15.26 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 12.00 litres (3.17 US gallons) |
| Wheelbase | 1430 mm (56.3 inches) |
| Overall Width | 820 mm (32.3 inches) |
| Overall Length | 2100 mm (82.7 inches) |
| | |
Super Sport Gp 250 Competition dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 160/60-17 |
| Front Tyre | 120/70-17 |
| Rear Suspension | Spring shock absorber |
| Front Suspension | Upside down shock absorber |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 120.0 km/h (74.6 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sharmax Super Sport GP 250 Competition discussion group or the general Sharmax discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | UAE brand. Bike made in China. |
| Lighting | Philips LED Lights |
| Instruments | TFT Instrumentation |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.