Suzuki GSR 400 ABS - 2015 Specifications and Reviews
The 2015 Suzuki GSR 400 ABS is a lightweight middleweight naked bike designed for everyday commuting and accessible performance in the Japanese market. Its manageable 398cc engine, low 785mm seat height, and responsive ABS system make it ideal for riders seeking reliable, nimble street riding without excessive power. Known for its practical fuel capacity and forgiving ergonomics, the GSR 400 excels as an approachable daily commuter.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2015 |
| Model | Suzuki GSR 400 ABS |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 72.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 3.13 litres/100 km (31.9 km/l or 75.15 mpg) |
| Driveline | Constant-mesh |
| Clutch | Wet multi-plate coil spring |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Electronic |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 54.6 x 42.5 mm (2.1 x 1.7 inches) |
| Compression | 12.2:1 |
| Torque | 39.00 Nm (4.0 kgf-m or 28.8 ft.lbs) @ 10000 Revolutions">RPM |
| Power | 61.00 Horsepower">HP (44.5 Kilowatt">kW)) @ 12000 Revolutions">RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. ABS |
| Front brakes | Double disc. ABS |
| Rear tyre | 180/55-ZR17 |
| Front tyre | 120/70-ZR17 |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
| Rake (fork angle) | 25.3° |
| Frame type | Diamond |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.90 litres (0.26 quarts) |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Wheelbase | 1,435 mm (56.5 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall width | 95 mm (3.7 inches) |
| Overall length | 2,090 mm (82.3 inches) |
| Overall height | 1,075 mm (42.3 inches) |
| Seat height | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.2905 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 215.0 kg (474.0 pounds) |
| Dry weight | 210.0 kg (463.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Sold in Japan. |
| Starter | Electric |
| Color options | Blue, white, black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.