Suzuki GSX-R1000R BSB Replica - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Suzuki GSX-R1000R BSB Replica is a race-inspired superbike designed for experienced track and road riders seeking authentic British Superbike championship styling. Known for its potent performance, advanced LCD instrumentation, and aggressive ergonomics, this machine delivers serious power with practical features like LED lighting and electric start. Its 203kg weight and compact wheelbase make it ideally suited to rapid road riding and circuit work.
2019
General information | |
| Category | Sport |
| Year | 2019 |
| Model | Suzuki GSX-R1000R BSB Replica |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 4-2-1 exhaust system |
| Clutch | Wet, multi-plate type |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump with oil cooler |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) |
| Compression | 13.2:1 |
| Torque | 117.0 Nm (11.9 kgf-m or 86.3 ft.lbs) @ 10800 Revolutions">RPM |
| Power | 199.1 Horsepower">HP (145.4 Kilowatt">kW)) @ 13200 Revolutions">RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 1000.0 ccm (61.02 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Optional single seat. |
| Rear brakes | Single disc. Nissin-1 piston |
| Diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. Brembo 4-piston |
| Rear tire | 190/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame type | Twin-spar frame made of five cast sections |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 US gallons) |
| Wheelbase | 1420 mm (55.9 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall width | 705 mm (27.8 inches) |
| Overall length | 2075 mm (81.7 inches) |
| Overall height | 1145 mm (45.1 inches) |
| Seat height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 203.0 kg (447.5 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Light | LED headlight |
| Instruments | Full LCD with black face |
| Starter | Electric |
| Color options | Buildbase Suzuki |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.