Suzuki GSX-R750 - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Suzuki GSX-R750 is a middleweight supersport designed for experienced riders seeking sharp handling and aggressive styling. Known for its responsive inline-four engine and precise chassis, it excels on both track and road for those prioritizing performance and agility. The 190kg weight and compact dimensions make it accessible compared to larger displacement rivals.
General information | |
| Price as new | 3.6 Check out the detailed rating of racing track capabilities, engine performance, accident risk, etc. Compare with any other bike. |
| Category | Sport |
| Year | 2019 |
| Model | Suzuki GSX-R750 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | RK525ROZ5Y, 116 links, Chain |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Transistorized |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Suzuki Dual Throttle Valve fuel injection |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 70.0 x 48.7 mm (2.8 x 1.9 inches) |
| Compression | 12.5:1 |
| Torque | 86.2 Nm (8.8 kgf-m or 63.6 ft.lbs) @ 11200 Revolutions">RPM |
| Power | 150.0 Horsepower">HP (109.5 Kilowatt">kW)) @ 13200 Revolutions">RPM |
| Engine type | In-line four, four-stroke |
| Capacity: | 750.0 ccm (45.77 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. Nissin-1 piston |
| Diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. Brembo 4-piston |
| Rear tire | 180/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 130 mm (5.1 inches) |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front wheel travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Front Suspension | Inverted Telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame type | Twin-spar aluminum cradle |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1390 mm (54.7 inches) |
| Ground clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall width | 710 mm (28.0 inches) |
| Overall length | 2030 mm (79.9 inches) |
| Overall height | 1135 mm (44.7 inches) |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Factory warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Starter | Electric |
| Color options | Glass Sparkle Black/Pearl Glacier White, Metallic Matte Black No.2/Glass Sparkle Black |
Rider Reviews
Total comments: 1











Please Login or Register if you would like to leave a comment.