Suzuki V-Strom 650XT - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 Suzuki V-Strom 650XT is a versatile middleweight adventure tourer designed for riders seeking accessible long-distance travel and light off-road capability. Known for its reliable 645cc V-twin engine, comfortable ergonomics, and excellent fuel efficiency, it excels at combining everyday practicality with genuine adventure potential. Its manageable weight and seat height make it approachable for various rider sizes and experience levels.
General information | |
| Price as new | 3.5 Check out the detailed rating of off-road capabilities, engine performance, maintenance cost, etc. Compare with any other bike. |
| Category | Super motard |
| Year | 2019 |
| Model | Suzuki V-Strom 650XT |
Engine and Transmission Specifications | |
| Driveline | Chain, DID525V8, 118 links |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Electronic ignition |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. SDTV |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression | 11.2:1 |
| Top speed | 185.0 km/h (115.0 mph) |
| Torque | 69.0 Nm (7.0 kgf-m or 50.9 ft.lbs) @ 6400 Revolutions">RPM |
| Power | 69.0 Horsepower">HP (50.4 Kilowatt">kW)) @ 8000 Revolutions">RPM |
| Engine details | 90-degree V-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 645.0 ccm (39.36 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Aluminum rims, wire spoked |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Nissin, 1-piston. |
| Diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Tokico 2-piston calipers. |
| Rear tire | 150/70-R17 |
| Front tire | 110/80-R19 |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame type | Twin-spar, aluminum |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1405 mm (55.3 inches) |
| Ground clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall width | 910 mm (35.8 inches) |
| Overall length | 2275 mm (89.6 inches) |
| Seat height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 213.0 kg (469.6 pounds) |
Other specs | |
| Factory warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Starter | Electric |
| Color options | Pearl Glacier White |
Rider Reviews
Total comments: 1











































Please Login or Register if you would like to leave a comment.