Suzuki V-Strom 650XT - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 Suzuki V-Strom 650XT is a versatile adventure motorcycle powered by a 645cc V-Twin engine delivering 69.7 horsepower and 69 Nm of torque. Built for both on-road and light off-road exploration, it suits riders seeking comfortable, capable touring with manageable performance and fuel efficiency. Known for its balanced handling, upright ergonomics, and reliable middleweight platform, it's ideal for adventure seekers and long-distance commuters alike.
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2023 |
| Model | Suzuki V-Strom 650XT |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | 2-into-1 exhaust |
| Emission details | Twin catalyzers |
| Greenhouse gases | 81.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 3.50 litres/100 km (28.6 km/l or 67.21 mpg) |
| Driveline | Chain, RK525SMOZ8, 118 links |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Transmission type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Ignition | Electronic ignition |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 81.0 x 62.6 mm (3.2 x 2.5 inches) |
| Compression | 11.2:1 |
| Top speed | 185.0 km/h (115.0 mph) |
| Torque | 69.0 Nm (7.0 kgf-m or 50.9 ft.lbs) @ 6300 Revolutions">RPM |
| Power | 69.7 Horsepower">HP (50.9 Kilowatt">kW)) @ 8800 Revolutions">RPM |
| Engine details | 90-degree V-Twin |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 645.0 ccm (39.36 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Seat | Two-up seat |
| Wheels | Gold anodized aluminum rims laced with stainless steel spokes |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Nissin, 1-piston. |
| Diameter | 310 mm (12.2 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Tokico 2-piston calipers. |
| Rear tire | 150/70-R17 |
| Front tire | 110/80-R19 |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Suspension | Telescopic, coil spring, oil damped |
| Frame type | Twin-spar, aluminum |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1560 mm (61.4 inches) |
| Ground clearance | 170 mm (6.7 inches) |
| Overall width | 910 mm (35.8 inches) |
| Overall length | 2275 mm (89.6 inches) |
| Overall height | 1405 mm (55.3 inches) |
| Seat height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Weight incl. oil, gas, etc | 216.0 kg (476.2 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Traction Control. Small windscreen. |
| Factory warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Carrying capacity | Lightweight resin luggage rack |
| Light | Vertically stacked halogen headlights |
| Starter | Electric |
| Color options | Pearl Brilliant White |
Maintenance and service data | |
| Chain links | 118 |
| Chain size | 525 |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.