T4 300 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Red/ Black |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Kayo T4 300 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Induction | Carburettor |
| Bore x Stroke | 75.0 x 61.4 mm (3.0 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Max Torque | 22.0 Nm (2.2 kgf-m or 16.2 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Capacity | 271.3 ccm (16.55 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 10.00 litres (2.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1425 mm (56.1 inches) |
| Ground Clearance | 316 mm (12.4 inches) |
| Overall Width | 808 mm (31.8 inches) |
| Overall Length | 2087 mm (82.2 inches) |
| Overall Height | 1235 mm (48.6 inches) |
| Seat Height | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1909 HP/kg |
| Dry Weight | 112.4 kg (247.8 pounds) |
T4 300 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Suspension | 450 mm Adjustable |
| Front Suspension | 880 mm Adjustable |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Kayo T4 300 discussion group or the general Kayo discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Chinese brand |
| Power | 21.5 HP (15.7 kW)) @ 8500 RPM |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.