Tc 85 17 14 - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Husqvarna TC 85 17-14 is a liquid-cooled two-stroke motocross bike designed for young riders progressing in competitive racing. Known for its lightweight agility and responsive power delivery, this 85cc machine excels in tight technical sections with its nimble handling characteristics. The TC 85 is best suited for junior motocrossers aged 10-14 seeking a proven platform for skill development and race success.
2025
General information | |
| Color Options | White/blue/yellow |
| Price | US$ 6949. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Cross / motocross |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Wet, multi-disc clutch, Formula hydraulics |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Carburettor. Keihin PWK 28 |
| Bore x Stroke | 47.0 x 40.8 mm (1.9 x 1.6 inches) |
| Capacity | 84.9 ccm (5.18 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 US gallons) |
| Wheelbase | 1282 mm (50.5 inches) |
| Ground Clearance | 308 mm (12.1 inches) |
| Seat Height | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| | |
Tc 85 17 14 dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. Hydraulic, wave disk |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Hydraulic, wave disk |
| Rear Tyre | 90/100-14 |
| Front Tyre | 70/100-17 |
| Rear Wheel Travel | 289 mm (11.4 inches) |
| Rear Suspension | XACT WP PDS mono shock |
| Front Wheel Travel | 278 mm (10.9 inches) |
| Front Suspension | XACT 43 WP Upside-Down fork, Ø 43 mm |
| Frame | Central double-cradle-type |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Husqvarna TC 85 17-14 discussion group or the general Husqvarna discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Rake (fork angle) | 26.5° |
| Exhaust system | Aluminum |
| Driveline | 428, Non-sealed chain. |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Model year | 2025 |
| Motorcycle name | Husqvarna TC 85 17-14 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.