Tiger 900 Rally Pro - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Pure White, Sandstorm, Matte Khaki Green |
| Price | US$ 17395. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Triumph Tiger 900 Rally Pro |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Emission | 120.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.20 litres/100 km (19.2 km/l or 45.23 mpg) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Multi-point sequential |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 78.0 x 61.9 mm (3.1 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Max Torque | 90.0 Nm (9.2 kgf-m or 66.4 ft.lbs) @ 6850 RPM |
| Capacity | 888.0 ccm (54.19 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 20.00 litres (5.28 US gallons) |
| Wheelbase | 1551 mm (61.1 inches) |
| Overall Width | 935 mm (36.8 inches) |
| Overall Length | 2317 mm (91.2 inches) |
| Overall Height | 1452 mm (57.2 inches) |
| Seat Height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.5299 HP/kg |
| Wet Weight | 228.0 kg (502.7 pounds) |
| Dry Weight | 201.0 kg (443.1 pounds) |
| | |
Tiger 900 Rally Pro dimensions and frame | |
| Wheels | Bridgestone Battlax Adventure |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo single-piston sliding caliper, Multi-mode ABS, Optimized cornering ABS |
| Brake Disc Diameter | 255 mm (10.0 inches) |
| Front Brakes | Double disc. Floating discs, Brembo Stylema 4-piston Monobloc calipers. Radial front master cylinder, Multi-mode ABS, Optimized Cornering ABS. |
| Rear Tyre | 150/70-R17 |
| Front Tyre | 90/90-21 |
| Rear Wheel Travel | 230 mm (9.1 inches) |
| Rear Suspension | Showa suspension unit, manual preload and rebound damping adjustmen |
| Front Wheel Travel | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Suspension | Showa 45 mm upside down forks, manual preload, rebound damping and compression damping adjustment |
| Trail | 117 mm (4.6 inches) |
| Frame | Tubular steel, bolt on subframe. Twin-sided, cast aluminum alloy swingarm. |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 196.0 km/h (121.8 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Triumph Tiger 900 Rally Pro discussion group or the general Triumph discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Lighting | All LED lighting |
| Instruments | 7 inch TFT multiÂfunctional instrument pack with digital speedometer, trip computer, digital tachometer, gear position indicator, fuel gauge, service indicator, ambient temperature, clock and Riding Modes. |
| Alternate seat height | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, highest setting. |
| Rake (fork angle) | 24.4° |
| Exhaust system | Stainless steel 3-into-1 header system, side mounted stainless steel silencer |
| Driveline | O-ring chain |
| 60-140 km/h (37-87 mph), highest gear | 10.30 seconds |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 4.20 seconds |
| Power | 106.5 HP (77.7 kW)) @ 9500 RPM |
| Engine type | In-line three, four-stroke |
| Year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.