Von Dutch Cruelworld Rigid - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Von Dutch Cruelworld Rigid is a heavyweight custom cruiser powered by a 1852cc V-twin producing 124 horsepower, designed for riders seeking aggressive styling and raw mechanical character. Its rigid frame design and substantial 244kg dry weight emphasize authentic chopper aesthetics over comfort, making it best suited to experienced riders who value distinctive craftsmanship and uncompromising custom appeal.
2009
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2009 |
| Model | Von Dutch Cruelworld Rigid |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Primo Rivera |
| Transmission typefinal drive | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
| Starter | Electric |
| Ignition | Brakes |
| Fuel system | Carburettor. 42mm Polished Mikuni HSR |
| Bore x stroke | 101.6 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Power | 124.00 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 1851.85 ccm (113.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Seat height | 559 mm (22.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 244.0 kg (538.0 pounds) |
Von Dutch Cruelworld Rigid dimensions and frame | |
| Exhaust system | Joker / wrapped with heat tape |
| Rear brakes | Single disc. Brembo Floating Rotor w/ chrome centers |
| Front brakes | Single disc. Brembo Floating Rotor with chrome centers |
| Rear tyre dimensions | 240-18 |
| Front tyre dimensions | 90/90-21 |
| Front suspension travel | 89 mm (3.5 inches) |
| Front suspension | Denvers Choppers sprnger customized by Von Dutch Powder Matched |
| Rake (fork angle) | 42.0° |
| Frame type | Diamond Chassis |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.5081 HP/kg |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.