Von Dutch Flying Dutchman - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Von Dutch Flying Dutchman is a heavyweight custom cruiser powered by a 1852cc V-twin engine producing 124 horsepower. Best suited for experienced riders seeking classic American styling with modern performance, this bike is renowned for its aggressive stance and traditional chain drive cruiser character. The low 533mm seat height and extended rake make it ideal for those prioritizing comfort and a distinctive look over agility.
2009
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2009 |
| Model | Von Dutch Flying Dutchman |
Engine and Transmission Specifications | |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 101.6 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Power | 124.00 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 1851.85 ccm (113.00 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Seat height | 533 mm (21.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 216.8 kg (478.0 pounds) |
| | |
Von Dutch Flying Dutchman dimensions and frame | |
| Exhaust system | Kicked Trumpets ceramic coated and heat wrapped |
| Rear brakes | Single disc. Brembo Floating Rotor w/ chrome centers |
| Rear tyre dimensions | 180-18 |
| Front tyre dimensions | 90/90-21 |
| Rear suspension | Rigid |
| Front suspension | The Von Girder, Factory Modified Donnie Smith with Brembo braking system |
| Rake (fork angle) | 38.0° |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.5719 HP/kg |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.