Von Dutch Flying Dutchman II - 2009 Specifications and Reviews
The 2009 Von Dutch Flying Dutchman II is a heavyweight custom cruiser powered by a 1851cc V-twin engine producing 124 horsepower. Built for riders seeking classic American styling with modern performance, it features a low 533mm seat height and substantial 216.8kg dry weight ideal for confident cruiser enthusiasts. Known for its striking design and powerful carburetor engine, this custom machine excels on long highway rides.
2009
General information | |
| Category | Custom / cruiser |
| Year | 2009 |
| Model | Von Dutch Flying Dutchman II |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Primo Rivera |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Starter | Electric |
| Fuel system | Carburettor. 42mm Polished Mikuni HSR |
| Bore x stroke | 101.6 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) |
| Power | 124.00 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 1851.85 ccm (113.00 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Seat height | 533 mm (21.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry weight | 216.8 kg (478.0 pounds) |
| | |
Von Dutch Flying Dutchman II dimensions and frame | |
| Exhaust system | Kicked Trumpets ceramic coated and heat wrapped |
| Rear brakes | Single disc. Brembo Floating Rotor w/ chrome centers |
| Rear tyre dimensions | 180-18 |
| Front tyre dimensions | 90/90-21 |
| Rear suspension | Rigid |
| Front suspension | The Von Girder, Factory Modified Donnie Smith with Brembo braking system |
| Trail | 92 mm (3.6 inches) |
| Rake (fork angle) | 38.0° |
| Frame type | Diamond Chassis |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.5719 HP/kg |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.