Vyrus 984 C3 V2 - 2007 Specifications and Reviews
The 2007 Vyrus 984 C3 V2 is an exclusive Italian naked bike built for experienced riders seeking distinctive engineering and handling. Its air-cooled 982cc V2 engine with desmodromic valve control delivers 90.5 horsepower with character and soul. Best known for avant-garde design and uncompromising performance, it represents true motorcycle craftsmanship for the discerning enthusiast.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2007 |
| Model | Vyrus 984 C3 V2 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Clutch | Dry multiple disk |
| Transmission typefinal drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Forced by pump at gear |
| Starter | Electric |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Injection. Electronic EFI Euro 1 |
| Bore x stroke | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Power | 90.50 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 982.00 ccm (59.92 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,365 mm (53.7 inches) |
| Dry weight | 150.0 kg (330.7 pounds) |
Vyrus 984 C3 V2 dimensions and frame | |
| Rear brakes diameter | 210 mm (8.3 inches) |
| Rear brakes | Double disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear suspension | Direct Double system fully adjustable. |
| Front suspension | Progressive link. Double system fully adjustable. |
| Trail | 106 mm (4.2 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Double omega design |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.6033 HP/kg |
| | |
Other specs | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.