Vyrus 984 C3 V2 - 2008 Specifications and Reviews
The 2008 Vyrus 984 C3 V2 is a lightweight naked bike engineered for experienced riders seeking unconventional performance. Its 982cc V2 engine delivers 90.5 horsepower with distinctive desmodromic valve control and air cooling, making it best known for innovative engineering and nimble handling rather than raw power.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2008 |
| Model | Vyrus 984 C3 V2 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Forced by pump at gear |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Injection. Electronic EFI Euro 1 |
| Bore x stroke | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Power | 90.50 |
| Stroke | 4 |
| Engine type | V2 |
| Capacity: | 982.00 ccm (59.92 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1,365 mm (53.7 inches) |
| Dry weight | 150.0 kg (330.7 pounds) |
Vyrus 984 C3 V2 dimensions and frame | |
| Rear brakes diameter | 210 mm (8.3 inches) |
| Rear brakes | Double disc |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/50-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 1200/75-ZR17 |
| Rear suspension | Direct Double system fully adjustable. |
| Front suspension | Progressive link. Double system fully adjustable. |
| Trail | 106 mm (4.2 inches) |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Double omega design |
Speed and acceleration | |
| Power/weight ratio | 0.6033 HP/kg |
Other specs | |
| Fuel capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.