Vyrus 985 - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Vyrus 985 is an exclusive Italian naked bike powered by a 999cc Ducati V2 engine producing 150 horsepower. Purpose-built for experienced riders seeking cutting-edge technology and performance, it's renowned for its innovative desmodromic valve control and unique frame design. With a top speed of 290 km/h, this machine delivers thrilling acceleration and premium engineering for the discerning enthusiast.
2010
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2010 |
| Model | Vyrus 985 |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Underseat double stainless |
| Clutch | Dry multiple disc |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Forced by pump at gear |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. EFI E4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x stroke | 104.0 x 58.8 mm (4.1 x 2.3 inches) |
| Top speed | 290.0 km/h (180.2 mph) |
| Power | 150.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Double disc |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 190/50-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/75-ZR17 |
| Rear suspension | Direct Double FG Suspension fully adjustable. |
| Front suspension | Progressive link FG Suspension fully adjustable. |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 3.50 litres (0.23 quarts) |
| Fuel capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Wheelbase | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Power/weight ratio | 0.9554 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 176.0 kg (388.0 pounds) |
| Dry weight | 157.0 kg (346.1 pounds) |
Other specs | |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.