WT Motors Jungle 150 - 2011 Specifications and Reviews
The 2011 WT Motors Jungle 150 is a lightweight commuter motorcycle suited for budget-conscious riders and beginners seeking reliable everyday transportation. Its compact dimensions and manageable 132kg weight make it accessible to new riders, while the electric starter and simple mechanical design emphasize practicality over performance.
2011
General information | |
| Category | Scooter |
| Year | 2011 |
| Model | WT Motors Jungle 150 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 67.3 CO |
| Fuel consumption | 2.90 litres/100 km (34.5 km/l or 81.11 mpg) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling system | Liquid |
| Fuel system | Carburettor |
| Bore x stroke | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Compression | 10.3:1 |
| Torque | 13.40 Nm (1.4 kgf-m or 9.9 ft.lbs) @ 5400 |
| Power | 12.47 |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity: | 151.00 ccm (9.21 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | 6 spoke wheels |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes | Single disc |
| Rear tyre dimensions | 120/80-16 |
| Front tyre dimensions | 100/80-16 |
| Rear suspension | Double shock |
| Front suspension | Telescopic fork |
| Frame type | Steel |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Oil capacity | 1.00 litres (0.07 quarts) |
| Wheelbase | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Overall width | 710 mm (28.0 inches) |
| Overall length | 1,980 mm (78.0 inches) |
| Overall height | 1,140 mm (44.9 inches) |
| Seat height | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.0945 HP/kg |
| Dry weight | 132.0 kg (291.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Italian brand. |
| Carrying capacity | Front and rear rack. Max total load 600 kg |
| Electrical | 12 Volt 18 Ah battery |
| Fuel capacity | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Rear tyre | 25/10-12 |
| Front tyre | 25/8-12 |
| Rear Suspension | Independet |
| Front Suspension | Independet |
| Driveline | 4WD |
| Clutch | Automtaic centrifugal |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Ignition | CDI |
| Bore x Stroke | 102.0 x 82.0 mm (4.0 x 3.2 inches) |
| Compression | 10.0:1 |
| Capacity: | 694.50 ccm (42.38 cubic inches) |
| Color options | Black |
| Seat | 2-person seat |
| Starter | Electric |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.