Xb - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Zero XB is an electric trial motorcycle designed for beginner and intermediate riders seeking lightweight, low-maintenance off-road performance. Its 10 HP electric motor delivers instant torque ideal for technical terrain navigation, while the affordable price point and simplified clutchless drivetrain make it accessible for new riders entering the trial discipline.
2025
General information | |
| Color Options | Silver/red |
| Price | US$ 4195. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Trial |
| Model | Zero XB |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Clutchless direct drive |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Air |
| Max Torque | 42.0 Nm (4.3 kgf-m or 31.0 ft.lbs) |
| Engine Details | Permanent magnet synchronous motor |
Physical measures and capacities | |
| Seat Height | 832 mm (32.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 63.0 kg (138.9 pounds) |
Xb dimensions and frame | |
| Wheels | Knobby CST tires |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 203 mm (8.0 inches) |
| Front Brakes | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear Tyre | 120/80-19 |
| Front Tyre | 90/90-19 |
| Rear Wheel Travel | 176 mm (6.9 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock, adjustable |
| Front Wheel Travel | 195 mm (7.7 inches) |
| Front Suspension | Telescopic fork, adjustable |
| Trail | 104 mm (4.1 inches) |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 75.6 km/h (47.0 mph) |
| | |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Zero XB discussion group or the general Zero discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Range 40 miles. 74V 32Ah 2.4kWh lithium-ion battery. Charging 3 hours. Ride modes. Traction control. Cruise control. Reverse |
| Warranty | 6 months |
| Lighting | LED headlight |
| Instruments | 2.4†TFT dash |
| Rake (fork angle) | 25.4° |
| Driveline | 90T / 18T, Poly Chain® HTD® Carbon™ belt |
| Power | 10.0 HP (7.3 kW)) |
| Engine type | Electric |
| Year | 2025 |































Please Login or Register if you would like to leave a comment.