125 4t Sm Rs Blackmoon - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Blue/white/green |
| Category | Super motard |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Clutch | Hydraulic, wet, multi-plate |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | DC-CDI |
| Induction | Carburettor. Keihin PWK 28 |
| Bore x Stroke | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Engine Details | Sherco engine |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 124.5 ccm (7.59 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 8.00 litres (2.11 US gallons) |
| Wheelbase | 1408 mm (55.4 inches) |
| Ground Clearance | 284 mm (11.2 inches) |
| Seat Height | 898 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
125 4t Sm Rs Blackmoon dimensions and frame | |
| Wheels | Black rims with Michelin tires. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 180 mm (7.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/70-17 |
| Front Tyre | 100/80-17 |
| Rear Wheel Travel | 67 mm (2.6 inches) |
| Rear Suspension | Single shock absorber |
| Front Wheel Travel | 253 mm (10.0 inches) |
| Front Suspension | USD 41 mm |
| Frame | Semi-perimeter high-strength chrome-molybdenum steel |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sherco 125 4T SM-RS Blackmoon discussion group or the general Sherco discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | French brand. |
| Exhaust system | Aluminium Silencer with carbon end cap |
| Lubrication system | 2% oil pre-mix |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Sherco 125 4T SM-RS Blackmoon |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.