Tango 125i Scrambler - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Black |
| Category | Naked bike |
| Model | Rieju Tango 125i Scrambler |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Air |
| Ignition | CDI |
| Induction | Injection |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| Bore x Stroke | 54.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.50 litres (1.98 US gallons) |
| Wheelbase | 1330 mm (52.4 inches) |
| Overall Width | 785 mm (30.9 inches) |
| Overall Length | 2040 mm (80.3 inches) |
| Overall Height | 1132 mm (44.6 inches) |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 109.0 kg (240.3 pounds) |
| | |
Tango 125i Scrambler dimensions and frame | |
| Wheels | Optional 17 inch wheels. |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 200 mm (7.9 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 130/70-17 |
| Front Tyre | 100/80-17 |
| Rear Suspension | Mono-shock shock absorber |
| Front Suspension | Fork of Ø37mm. |
| Frame | Highly resistant steel perimeter. Detachable sub-chassis |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Rieju Tango 125i Scrambler discussion group or the general Rieju discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Spain made bike. |
| Oil capacity | 1.10 litres (1.16 US quarts) |
| Exhaust system | Silencer with protector. |
| Engine type | Single cylinder, four-stroke |
| Model year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.