Travel 1000 Rr Limited - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Black |
| Category | Touring |
| Model | Sharmax Travel 1000 RR Limited |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 162.4 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 7.00 litres/100 km (14.3 km/l or 33.60 mpg) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | CDI |
| Induction | Injection |
| Bore x Stroke | 91.0 x 61.5 mm (3.6 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Max Torque | 67.0 Nm (6.8 kgf-m or 49.4 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Capacity | 800.0 ccm (48.82 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Wheelbase | 1600 mm (63.0 inches) |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Overall Width | 960 mm (37.8 inches) |
| Overall Length | 2495 mm (98.2 inches) |
| Overall Height | 1300 mm (51.2 inches) |
| Seat Height | 720 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.1696 HP/kg |
| Dry Weight | 332.0 kg (731.9 pounds) |
| | |
Travel 1000 Rr Limited dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc. ABS |
| Front Brakes | Single disc. ABS |
| Rear Tyre | 200/50-17 |
| Front Tyre | 140/70-17 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Double cradle |
Speed and acceleration | |
| Top Speed | 150.0 km/h (93.2 mph) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sharmax Travel 1000 RR Limited discussion group or the general Sharmax discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | UAE brand. Bike made in China. |
| Carrying Capacity | Hard saddle bags. Top box. |
| Exhaust system | Titanium alloy |
| Power | 56.3 HP (41.1 kW)) |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Year | 2025 |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.