125i Sport R - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | White, red |
| Category | Naked bike |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Emission Details | Euro 5 |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Ignition | CDI |
| Fuel Control | Overhead Cams (OHC) |
| Induction | Injection. Delphi |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 125.0 ccm (7.63 cubic inches) |
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 13.00 litres (3.43 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Overall Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Overall Length | 2030 mm (79.9 inches) |
| Overall Height | 1070 mm (42.1 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.0855 HP/kg |
| Dry Weight | 149.0 kg (328.5 pounds) |
125i Sport R dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 240 mm (9.4 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 140/70-17 |
| Front Tyre | 100/80-17 |
| Rear Suspension | Monoshock |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Underbone |
|
|
Speed and acceleration |
| Top Speed | 96.0 km/h (59.7 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Yuki 125i Sport R discussion group or the general Yuki discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | East-European brand. Chinese made bike. |
| Instruments | LCD instruments |
| Output | 12.7 HP (9.3 kW)) @ 9000 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
| Motorcycle name | Yuki 125i Sport R |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.