|
| Color Options | /Blue/Yellow |
| Category | Enduro / offroad |
| Model | Sherco 300 SE Factory |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Clutch | Brembo hydraulic control, multi-disc in oil bath |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | DC - CDI ignition with digital advance 220 W Alternator |
| Induction | Carburettor. Keihin PWK 36 |
| Bore x Stroke | 72.0 x 72.0 mm (2.8 x 2.8 inches) |
| Engine Details | Electronic control valve and booster |
| Capacity | 293.2 ccm (17.89 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 10.00 litres (2.64 US gallons) |
| Wheelbase | 1480 mm (58.3 inches) |
| Ground Clearance | 355 mm (14.0 inches) |
| Seat Height | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 102.0 kg (224.9 pounds) |
|
|
300 Se Factory dimensions and frame |
| Wheels | Black Excel rim with Michelin Enduro Medium tires |
| Rear Brakes | Single disc. Brembo |
| Brake Disc Diameter | 220 mm (8.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Brembo |
| Rear Tyre | 2.15-18 |
| Front Tyre | 1.60-21 |
| Rear Wheel Travel | 330 mm (13.0 inches) |
| Rear Suspension | KYB 50 shock absorber with hydraulic settings and spring rates specific to each model. 18 mm Ø. |
| Front Wheel Travel | 300 mm (11.8 inches) |
| Front Suspension | KYB 48mm close cartridge fork with hydraulic adjustment and specific spring calibration. |
| Frame | Semi-perimeter high-strength chrome-molybdenum steel |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sherco 300 SE Factory discussion group or the general Sherco discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | French brand. |
| Electrical | BS Lithium battery 12V 140A |
| Exhaust system | Chromed steel exhaust h |
| Lubrication system | Pre-mix 2% |
| Engine type | Single cylinder, two-stroke |
| Model year | 2025 |
Please Login or Register if you would like to leave a comment.