300 St F Factory Adam Raga Replica - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Yellow/Blue |
| Category | Trial |
| Model | Sherco 300 ST F-Factory Adam Raga Replica |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Clutch | Hydraulic, diaphragm system |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | Hidria digital |
| Induction | Carburettor. Electronic Injection |
| Bore x Stroke | 79.0 x 60.0 mm (3.1 x 2.4 inches) |
| Engine Details | Sherco engine |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 300.0 ccm (18.31 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 2.20 litres (0.58 US gallons) |
| Wheelbase | 1310 mm (51.6 inches) |
| Ground Clearance | 350 mm (13.8 inches) |
| Seat Height | 704 mm (27.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 70.0 kg (154.3 pounds) |
| | |
300 St F Factory Adam Raga Replica dimensions and frame | |
| Wheels | Llightened Morad black aluminium rims |
| Rear Brakes | Single disc. Galfer disk |
| Brake Disc Diameter | 145 mm (5.7 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Galfer disk |
| Rear Wheel Travel | 165 mm (6.5 inches) |
| Rear Suspension | Progression system with control linkage |
| Front Wheel Travel | 165 mm (6.5 inches) |
| Front Suspension | TECH aluminum 39mm adjustable Factory fork |
| Frame | Tubular section Chrome-moly |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sherco 300 ST F-Factory Adam Raga Replica discussion group or the general Sherco discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | French brand. |
| Exhaust system | Tubular section Chrome-moly. Titanium exhaust elbow. |
| Lubrication system | 1 % Blend |
| Year of manufacture | 2025 |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.