50 Se R Factory - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Color Options | Blue/green/white |
| Category | Enduro / offroad |
| Year | 2025 |
| Model | Sherco 50 SE-R Factory |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Kick |
| Emission Details | Euro 4 |
| Clutch | Multidisc in oil bath |
| Final Drive | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Liquid |
| Ignition | 14 V 120 W |
| Induction | Carburettor. Dell´ Orto |
| Bore x Stroke | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) |
| Engine Details | Minarelli AM6 engine |
| Engine Type | Single cylinder, two-stroke |
| Capacity | 49.7 ccm (3.03 cubic inches) |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 7.00 litres (1.85 US gallons) |
| Wheelbase | 1350 mm (53.1 inches) |
| Ground Clearance | 330 mm (13.0 inches) |
| Seat Height | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Dry Weight | 83.0 kg (183.0 pounds) |
50 Se R Factory dimensions and frame | |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 180 mm (7.1 inches) |
| Front Brakes | Single disc |
| Rear Tyre | 2.15-18 |
| Front Tyre | 2.50-17 |
| Rear Suspension | Paioli Mono-shock with adjustable preload |
| Front Suspension | Telescopic fork, Ø 37mm |
| Frame | Chrome-moly steel multi tube |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Sherco 50 SE-R Factory discussion group or the general Sherco discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | French brand. |
| Exhaust system | Aluminum Silencer |
| Driveline | Gear primary drive. |
| Lubrication system | Automatic mix, |

No pictures available







Please Login or Register if you would like to leave a comment.