Adv 150 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Silver, blue |
| Category | Scooter |
| Year | 2025 |
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | Automatic |
| Cooling System | Liquid |
| Induction | Injection |
| Max Torque | 13.7 Nm (1.4 kgf-m or 10.1 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Max Power | 13.7 HP (10.0 kW)) @ 8000 RPM |
| Engine Type | Single cylinder, four-stroke |
| Capacity | 150.0 ccm (9.15 cubic inches) |
|
|
Physical measures and capacities |
| Fuel Capacity | 10.20 litres (2.69 US gallons) |
| Wheelbase | 1345 mm (53.0 inches) |
| Overall Width | 795 mm (31.3 inches) |
| Overall Length | 1867 mm (73.5 inches) |
| Overall Height | 1254 mm (49.4 inches) |
| Power/Weight Ratio | 0.0963 HP/kg |
| Wet Weight | 150.0 kg (330.7 pounds) |
| Dry Weight | 142.0 kg (313.1 pounds) |
Adv 150 dimensions and frame |
| Rear Brakes | Single disc |
| Brake Disc Diameter | 260 mm (10.2 inches) |
| Front Brakes | Single disc. Floating discs. Two-piston calipers. |
| Rear Tyre | 130/70-13 |
| Front Tyre | 110/80-14 |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Frame | Underbone |
|
|
Speed and acceleration |
| Top Speed | 95.0 km/h (59.0 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Znen ADV 150 discussion group or the general Znen discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | Windscreen. Chinese scooter. |
| Lighting | LED |
| Motorcycle name | Znen ADV 150 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.