BMW K 1600 GT - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 BMW K 1600 GT is a premium sport-touring motorcycle designed for long-distance riders seeking comfort and performance. Known for its powerful inline-six engine, advanced technology including Dynamic Traction Control, and generous carrying capacity via saddlebags, it delivers exceptional stability and refinement. Best suited for experienced riders prioritizing luxury touring capabilities and highway cruising with minimal fatigue.
General information | |
| Price as new | 3.5 See the detailed rating of touring capabilities, reliability, accident risk, etc. Compare with any other motorbike. |
| Category | Touring |
| Year | 2019 |
| Model | BMW K 1600 GT |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-4 |
| Greenhouse gases | 132.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.70 litres/100 km (17.5 km/l or 41.27 mpg) |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath |
| Transmission type | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 72.0 x 67.5 mm (2.8 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.2:1 |
| Top speed | 200.0 km/h (124.3 mph) |
| Torque | 175.0 Nm (17.8 kgf-m or 129.1 ft.lbs) @ 5520 Revolutions">RPM |
| Power | 160.0 Horsepower">HP (116.8 Kilowatt">kW)) @ 7750 Revolutions">RPM |
| Engine type | In-line six, four-stroke |
| Capacity: | 1649.0 ccm (100.62 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Cast aluminium |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear tire | 190/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | BMW Motorrad Paralever |
| Front wheel travel | 115 mm (4.5 inches) |
| Front Suspension | BMW Motorrad Duolever |
| Trail | 108 mm (4.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.8° |
| Frame type | Bridge-type frame, cast aluminium, load-bearing engine |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Fuel capacity | 26.50 litres (7.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1618 mm (63.7 inches) |
| Overall width | 1000 mm (39.4 inches) |
| Overall length | 2560 mm (100.8 inches) |
| Overall height | 1440 mm (56.7 inches) |
| Alternate seat height | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5229 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 334.0 kg (736.3 pounds) |
| Dry weight | 306.0 kg (674.6 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Windscreen. Dynamic Traction Control. |
| Carrying capacity | Saddle bags |
| Electrical | Power transmission battery. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black Storm Metallic/Glacier Silver Metallic, Black Storm Metallic, Blue Planet Metallic, Sparkling Storm Metallic |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.