BMW K 1600 GT - 2020 Specifications and Reviews
The 2020 BMW K 1600 GT is a premium sport touring motorcycle engineered for long-distance comfort and refined performance. Its powerful inline-six engine, generous fuel capacity of 26.5 liters, and comprehensive electronics suit experienced riders seeking relaxed touring capability without sacrificing sporty handling. Known for its commanding presence, smooth power delivery, and sophisticated features, it excels at covering vast distances in style and comfort.
General information | |
| Category | Touring |
| Year | 2020 |
| Model | BMW K 1600 GT |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 4 |
| Greenhouse gases | 132.2 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.70 litres/100 km (17.5 km/l or 41.27 mpg) |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath |
| Transmission type | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 72.0 x 67.5 mm (2.8 x 2.7 inches) |
| Compression | 12.2:1 |
| Top speed | 162.0 km/h (100.7 mph) |
| Torque | 175.0 Nm (17.8 kgf-m or 129.1 ft.lbs) @ 5520 Revolutions">RPM |
| Power | 158.2 Horsepower">HP (115.5 Kilowatt">kW)) @ 7750 Revolutions">RPM |
| Engine type | In-line six, four-stroke |
| Capacity: | 1649.0 ccm (100.62 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. Four-piston calipers. |
| Rear tire | 190/55-ZR17 |
| Front tire | 120/70-ZR17 |
| Rear wheel travel | 135 mm (5.3 inches) |
| Rear Suspension | BMW Motorrad Paralever |
| Front wheel travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Front Suspension | BMW Motorrad Duolever |
| Trail | 108 mm (4.3 inches) |
| Rake (fork angle) | 27.8° |
| Frame type | Bridge-type frame, cast aluminium, load-bearing engine |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 4.00 litres (1.06 US gallons) |
| Fuel capacity | 26.50 litres (7.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1618 mm (63.7 inches) |
| Overall width | 1000 mm (39.4 inches) |
| Overall length | 2324 mm (91.5 inches) |
| Overall height | 1440 mm (56.7 inches) |
| Alternate seat height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, highest setting. |
| Seat height | 750 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5171 HP/kg |
| Weight incl. oil, gas, etc | 334.0 kg (736.3 pounds) |
| Dry weight | 306.0 kg (674.6 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Starter | Electric |
| Color options | Black Storm Metallic, Black Storm Metallic/Glacier Silver metallic, Opt.719 Blue Planet Metallic Ivory, Opt.719 Stardust Metallic |
Rider Reviews
Total comments: 1















Please Login or Register if you would like to leave a comment.