BMW R Ninet Scrambler - 2018 Specifications and Reviews
The 2018 BMW R nineT Scrambler appeals to riders seeking retro styling with modern capability, blending classic scrambler aesthetics with contemporary technology. Known for its accessible 220 kg weight, manageable 41 hp output, and versatile 18-liter fuel tank, it excels at casual on-road riding and light off-road exploration. Its compact dimensions and low 820 mm seat height make it approachable for various rider sizes while maintaining BMW's reliable engineering standards.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2018 |
| Model | BMW R nineT Scrambler |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Driveline | Constant mesh |
| Clutch | Single dry plate clutch, hydraulically operated |
| Transmission type,final drive | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Top speed | 200.0 km/h (124.3 mph) |
| Torque | 116.00 Nm (11.8 kgf-m or 85.6 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 110.00 Horsepower">HP (80.3 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine details | Radially aligned valves per cylinder, central balancer shaft |
| Engine type | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Capacity: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Spoke cast wheels |
| Rear brakes diameter | 265 mm (10.4 inches) |
| Rear brakes | Single disc. ABS |
| Front brakes diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS |
| Rear tyre | 170/60-R17 |
| Front tyre | 120/70-R19 |
| Rear wheel travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium single swinging arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut, spring preload steplessly adjustable by hook wrench, rebound-stage damping adjustable |
| Front wheel travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Front Suspension | Telescopic forks with 43 mm fixed-tube diameter |
| Frame type | Four-section frame consisting of one front and three rear sections, load-bearing engine-gearbox unit, removable pillion frame for single ride use |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Fuel capacity | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Wheelbase | 1,522 mm (59.9 inches) |
| Overall width | 880 mm (34.6 inches) |
| Overall length | 2,175 mm (85.6 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5000 HP/kg |
| Dry weight | 220.0 kg (485.0 pounds) |
Other specs | |
| Electrical | 12 V / 14 Ah, maintenance-free battery. Three-phase 600 W alternator. |
| Starter | Electric |
| Color options | Monolith Metallic Matt |
Rider Reviews
Total comments: 1











































Please Login or Register if you would like to leave a comment.