BMW R Ninet Scrambler - 2019 Specifications and Reviews
The 2019 BMW R nineT Scrambler blends retro styling with modern scrambler capability, appealing to riders seeking accessible adventure and classic character. Its 110 horsepower air-cooled boxer engine delivers manageable performance with a 0.5 HP/kg ratio, while the 820mm seat height and 220kg weight make it approachable for riders of varying experience levels. Best known for combining authentic retro aesthetics with practical everyday usability and light off-road capability.
General information | |
| Price as new | 3.6 See the detailed rating of engine performance, design and look, accident risk, etc. Compare with any other motorcycle. |
| Category | Naked bike |
| Year | 2019 |
| Model | BMW R nineT Scrambler |
Engine and Transmission Specifications | |
| Greenhouse gases | 116.0 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.00 litres/100 km (20.0 km/l or 47.04 mpg) |
| Driveline | Constant mesh |
| Clutch | Single dry plate clutch, hydraulically operated |
| Transmission type | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Top speed | 200.0 km/h (124.3 mph) |
| Torque | 116.0 Nm (11.8 kgf-m or 85.6 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 110.0 Horsepower">HP (80.3 Kilowatt">kW)) @ 7500 Revolutions">RPM |
| Engine details | Radially aligned valves per cylinder, central balancer shaft |
| Engine type | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Capacity: | 1170.0 ccm (71.39 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Spoke cast wheels |
| Rear brakes | Single disc. ABS |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS |
| Rear tire | 170/60-R17 |
| Front tire | 120/70-R19 |
| Rear wheel travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium single swinging arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut, spring preload steplessly adjustable by hook wrench, rebound-stage damping adjustable |
| Front wheel travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Front Suspension | Telescopic forks with 43 mm fixed-tube diameter |
| Frame type | Four-section frame consisting of one front and three rear sections, load-bearing engine-gearbox unit, removable pillion frame for single ride use |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 3.00 litres (0.79 US gallons) |
| Fuel capacity | 18.00 litres (4.76 US gallons) |
| Wheelbase | 1522 mm (59.9 inches) |
| Overall width | 880 mm (34.6 inches) |
| Overall length | 2175 mm (85.6 inches) |
| Overall height | 1330 mm (52.4 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.5000 HP/kg |
| Dry weight | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| | |
Other specs | |
| Electrical | 12 V / 14 Ah, maintenance-free battery. Three-phase 600 W alternator. |
| Starter | Electric |
| Color options | Black Storm Metallic/Aurum, Black Storm Metallic/Light White, Stereo Metallic Matt |
Rider Reviews
Total comments: 1











































Please Login or Register if you would like to leave a comment.