BMW R Ninet Scrambler - 2023 Specifications and Reviews
The 2023 BMW R nineT Scrambler is a versatile naked bike powered by a 1170cc boxer engine delivering 109 horsepower and strong mid-range torque. Its retro styling combined with modern engineering appeals to riders seeking classic aesthetics with contemporary performance and reliability. Best known for its approachable handling, comfortable ergonomics, and ability to tackle both urban commuting and light off-road adventures.
General information | |
| Category | Naked bike |
| Year | 2023 |
| Model | BMW R nineT Scrambler |
| | |
Engine and Transmission Specifications | |
| Emission details | Euro 5. Closed-loop 3-way catalytic converter. |
| Greenhouse gases | 118.6 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel consumption | 5.11 litres/100 km (19.6 km/l or 46.03 mpg) |
| Driveline | Constant mesh |
| Clutch | Single dry plate clutch, hydraulically operated |
| Transmission type | Shaft drive (cardan) (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Oil & air |
| Fuel control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Fuel system | Injection. Electronic port fuel injection |
| Valves per Cylinder | 4 |
| Bore x Stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression | 12.0:1 |
| Top speed | 200.0 km/h (124.3 mph) |
| Torque | 116.0 Nm (11.8 kgf-m or 85.6 ft.lbs) @ 6000 Revolutions">RPM |
| Power | 109.0 Horsepower">HP (79.6 Kilowatt">kW)) @ 7250 Revolutions">RPM |
| Engine details | Radially aligned valves per cylinder, central balancer shaft |
| Engine type | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Capacity: | 1170.0 ccm (71.39 cubic inches) |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Wheels | Spoke cast wheels |
| Rear brakes | Single disc. ABS. double-piston floating caliper. |
| Diameter | 320 mm (12.6 inches) |
| Front brakes | Double disc. ABS. 4-piston calipers. |
| Rear tire | 170/60-R17 |
| Front tire | 120/70-R19 |
| Rear wheel travel | 140 mm (5.5 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium single swinging arm with BMW Motorrad Paralever; central spring strut, spring preload steplessly adjustable by hook wrench, rebound-stage damping adjustable |
| Front wheel travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Front Suspension | Telescopic forks with 43 mm fixed-tube diameter |
| Trail | 112 mm (4.4 inches) |
| Rake (fork angle) | 28.5° |
| Frame type | Three-section frame consisting of one front and three rear sections, load-bearing engine-gearbox unit, removable pillion frame for single ride use |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Reserve fuel capacity | 3.50 litres (0.92 US gallons) |
| Fuel capacity | 17.00 litres (4.49 US gallons) |
| Wheelbase | 1527 mm (60.1 inches) |
| Overall width | 865 mm (34.1 inches) |
| Overall length | 2175 mm (85.6 inches) |
| Overall height | 1330 mm (52.4 inches) |
| Seat height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4884 HP/kg |
| Dry weight | 223.2 kg (492.0 pounds) |
Other specs | |
| Comments | Automatic Stability Control. Ride Modes: Rain and Road. |
| Factory warranty | 3-years or 36,000 miles |
| Light | LED headlights |
| Electrical | 12 V / 12 Ah, maintenance-free battery. Three-phase 720 W alternator. |
| Starter | Electric |
| Color options | Manhattan Metallic Matte, Granite Grey Metallic, Pollux Metallic/Light White, Underground/Light White |
Rider Reviews
Total comments: 1











































Please Login or Register if you would like to leave a comment.