Bear 650 - 2025 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Fuel Capacity | 13.6 Litres / 3.6 US gal |
| Final Drive | Chain |
| Transmission | 6 Speed, constant mesh |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Max Torque | 56.5.3 Nm / 41.6 lb-ft @ 5150 rpm |
| Max Power | 46.4 hp / 34.6 kW @ 7150 rpm |
| Starting | Electric |
| Ignition | Digital electronic ignition |
| Induction | Electronic Fuel Injection |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air/oil-cooled |
| Bore x Stroke | 78 x 67.8 mm |
| Capacity | 648 cc / 39.5 cu-in |
| Engine | Four stroke, Parallel Twin, SOHC |
Physical measures and capacities |
| Wet Weight | 216 kg / 475 lbs |
| Ground Clearance | 184 mm / 7.2 in |
| Wheelbase | 1460mm / 57.5 in |
| Dimensions | Length 2180 mm / 85.8 in Width 855 mm / 33.7 in Height 1160 mm / 45.7 in |
|
|
Bear 650 dimensions and frame |
| Rear Tyre | 140/80 - R17 M/C 69H |
| Front Tyre | 100/90 - 19 M/C 57H |
| Wheels | Spoked |
| ABS | Dual Channel, switchable |
| Rear Brakes | Single 270mm disc |
| Front Brakes | Single 320mm disc |
| Rear Wheel Travel | 115 mm / 4.5 in |
| Rear Suspension | Twin Shocks, preload adjustable |
| Front Wheel Travel | 130 mm / 5.1 in |
| Front Suspension | 43mm USD telescopic fork |
| Frame | Steel tubular double cradle frame |
Other specs |
| Lubrication | Forced lubrication, wet sump with pump driven oil delivery |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.