Super Meteor 650 - 2025 Specifications and Reviews
2025
General information | |
| Year | 2023 |
| Model | Royal Enfield Super Meteor 650 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Final Drive | Chain |
| Transmission | 6 Speed, constant mesh |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Max Torque | 52.3 Nm / 38.6 lb-ft @ 5650 rpm |
| Max Power | 46.4 hp / 34.6 kW @ 7250 rpm |
| Starting | Electric |
| Ignition | Digital electronic ignition |
| Induction | Electronic Fuel Injection |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air/oil-cooled |
| Bore x Stroke | 78 x 67.8 mm |
| Capacity | 648 cc / 39.5 cu-in |
| Engine Type | Four stroke, Parallel Twin, SOHC |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Wet Weight | 241 kg / 531.3 lbs |
| Seat Height | 739 mm / 29.1 in |
| Ground Clearance | 134.6 mm / 5.3 in |
| Wheelbase | 1501 mm / 59.1 in |
Super Meteor 650 dimensions and frame | |
| Rear Tyre | 150/80 - B16 M/C 71H (Tubeless Type) |
| Front Tyre | 100/90 - 19 M/C 57H (Tubeless Type) |
| ABS | Dual Channel |
| Rear Brakes | Single 300mm disc, twin piston floating caliper |
| Front Brakes | Single 320mm disc, twin piston floating caliper |
| Rear Wheel Travel | 101 mm / 4.0 in |
| Rear Suspension | Twin Shocks, preload adjustable |
| Front Wheel Travel | 120 mm / 4.7 in |
| Front Suspension | 43mm USD telescopic fork |
| Frame | Steel tubular spine frame |
| | |
Other specs | |
| .336x280 { width: 320px; height: 100px; } @media(min-width: 500px) { .336x280 { width: 468px; height: 60px; } } @media(min-width: 800px) { .336x280 { width: 336px; height: 280px; } } (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); | |
| Fuel Capacity | 15.5 Litres / 4.1 US gal |
| Dimensions | Length 2260 mm / 89.0 in Width    889 mm / 35.0 in Height  1156 mm / 45.5 in |










Please Login or Register if you would like to leave a comment.