Bullet 350 - 2025 Specifications and Reviews
Engine and Transmission Specifications |
| Max Power | 19.94 hp / 14.9 kW @ 6100 rpm |
| Max Torque | 27 Nm / 19.9 lb-ft @ 4000 rpm |
| Transmission | 5 Speed |
| Fuel Capacity | 12.8 Litres / 3.4 US gal |
| Capacity | 349 cc / 21.2 cu-in |
| Engine | Four stroke, single cylinder, SOHC, 2 valve |
| Bore x Stroke | 75 x 85.8 mm |
| Emission | BS6-Compliant |
| Cooling System | Air-oil cooled |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Induction | EFI |
| Starting | Electric |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Final Drive | Chain |
Physical measures and capacities |
| Seat Height | 749 mm / 29.5 in |
| Ground Clearance | 170 mm / 6.7 in |
| Wheelbase | 1400 mm / 55.1 in |
| Wet Weight | 197 kg / 434 lbs |
|
|
Bullet 350 dimensions and frame |
| Wheels | Spoke aluminum |
| Frame | Twin downtube spine |
| Front Suspension | 41mm Telescopic forks non adjustable |
| Front Wheel Travel | 130 mm / 5.1 in |
| Front Brakes | Single 300mm disc, 2 piston floating calliper |
| Rear Wheel Travel | 104 mm / 4.1 in |
| Rear Suspension | Spring preload adjustable twin-tube emulsion shocks |
| Rear Brakes | Single 270mm disc, single piston calliper |
| ABS System | Two-channel ABS standard. |
| Front Wheel | 19 x 2.15 in |
| Front Tyre | 100/90-19 |
| Rear Tyre | 130/90-16 |
| Rear Wheel | 16 x 3.00 in |
| Rake | 26° |
| Trails | 109 mm / 4.3 in |
Other specs |
| Year | 2025 |
| | (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.