Cvo Street Glide - 2025 Specifications and Reviews
The 2025 Harley-Davidson CVO Street Glide is a premium touring cruiser designed for experienced riders seeking ultimate luxury and customization. Known for its commanding presence, advanced infotainment systems, and superior comfort features, it delivers classic cruiser character with modern technology and meticulous craftsmanship for long-distance highway dominance.
2025
General information | |
| Color Options | Raven Fade, Poison Berry |
| Price | US$ 45999. MSRP depends on country, taxes, accessories, etc. |
| Category | Touring |
| Model | Harley-Davidson CVO Street Glide |
Engine and Transmission Specifications | |
| Starting | Electric |
| Emission | 121.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Fuel Consumption | 5.23 litres/100 km (19.1 km/l or 44.98 mpg) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Final Drive | Belt (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling System | Oil & air |
| Fuel Control | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Induction | Injection. Electronic Sequential Port Fuel Injection |
| Bore x Stroke | 103.5 x 117.5 mm (4.1 x 4.6 inches) |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Max Torque | 188.5 Nm (19.2 kgf-m or 139.0 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Engine Details | Milwaukee-Eight® VVT121 |
| Engine Type | V2, four-stroke |
| Capacity | 1983.0 ccm (121.00 cubic inches) |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel Capacity | 22.71 litres (6.00 US gallons) |
| Wheelbase | 1625 mm (64.0 inches) |
| Ground Clearance | 140 mm (5.5 inches) |
| Overall Width | 975 mm (38.4 inches) |
| Overall Length | 2410 mm (94.9 inches) |
| Seat Height | 678 mm (26.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/Weight Ratio | 0.3169 HP/kg |
| Wet Weight | 380.1 kg (838.0 pounds) |
| Dry Weight | 362.9 kg (800.0 pounds) |
Cvo Street Glide dimensions and frame | |
| Wheels | Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall front and rear |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. 4-piston |
| Front Brakes | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Tyre | 180/55-B18 |
| Front Tyre | 130/60-B19 |
| Rear Suspension | Dual adjustable emulsions suspension with remote preload adjustment on the left shock, and threaded preload on the right shock |
| Front Suspension | 47 mm Inverted 1x1 Front Forks |
| Trail | 170 mm (6.7 inches) |
Other specs | |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Harley-Davidson CVO Street Glide discussion group or the general Harley-Davidson discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Carrying Capacity | Saddle bags |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instruments | Large speedometer and tachometer with wide numbers; large fuel and volt gauges with wide numbers; display features odometer, trip A, trip B, range to empty, and gear indicator; and larger telltale indicators, including new reverse indicator light |
| Oil capacity | 4.70 litres (4.97 US quarts) |
| Rake (fork angle) | 26.0° |
| Exhaust system | Dual, with crossover |
| Driveline | Chain, 34/46 ratio primary drive |
| Lubrication system | Dry sump |
| Output | 115.0 HP (83.9 kW)) @ 4500 RPM |
| Year of manufacture | 2025 |
Rider Reviews
Add a Comment
Related Motorcycle Specifications
Please Submit Recommendations






























Please Login or Register if you would like to leave a comment.