Dc100 - 2025 Specifications and Reviews
|
| Color Options | Black/orange |
| Category | Sport |
| Model | Davinci DC100 |
|
|
Engine and Transmission Specifications |
| Starting | Electric |
| Gearbox | 1-speed |
| Cooling System | Air |
| Max Torque | 850.0 Nm (86.7 kgf-m or 627.0 ft.lbs) |
| Engine Details | Peak power 95 kW. |
|
|
Physical measures and capacities |
| Wheelbase | 1538 mm (60.6 inches) |
| Overall Width | 830 mm (32.7 inches) |
| Overall Length | 2210 mm (87.0 inches) |
| Overall Height | 1050 mm (41.3 inches) |
| Seat Height | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wet Weight | 265.0 kg (584.2 pounds) |
Dc100 dimensions and frame |
| Seat | French Calfskin Leather |
| Wheels | Pirelli Diablo Rosso III tires. |
| Rear Brakes | Single disc. ABS. Brembo. |
| Brake Disc Diameter | 330 mm (13.0 inches) |
| Front Brakes | Double disc. ABS. Brembo Stylema M4 30mm 4-Piston Calipers. |
| Rear Tyre | 240/45-R17 |
| Front Tyre | 120/70-R17 |
| Rear Suspension | Bitubo XZE21V2 |
| Front Suspension | Bitubo RCH02 |
| Frame | One-piece Aluminum Alloy |
Speed and acceleration |
| Top Speed | 200.0 km/h (124.3 mph) |
Other specs |
| Related bikes | List related bikes for comparison of specs. |
| Ask questions | Join the 25 Davinci DC100 discussion group or the general Davinci discussion group. |
| Maintenance | Find parts, fluids. filters, maintenance tools and service manuals at Amazon.com. |
| Insurance costs | Compare US insurance quotes from the nation's top providers. |
| Update specs | Report missing specs or required updates. |
| Comments | 6-axis Inertial Measurement Unit. Electric Power Steering. Riding Modes. Traction control. Kinetic Energy Recovery System. 17.7 kWh battery. Range 357 km. Charging 30 min. Firmware-Over-The-Air. Chinese made bike. |
| Instruments | Digital |
| Alternate seat height | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, highest setting. |
| 0-100 km/h (0-62 mph) | 3.00 seconds |
| Engine type | Electric |
| Year | 2025 |
Related Motorcycle Specifications
Please Login or Register if you would like to leave a comment.