Ducati Hypermotard 796 - 2010 Specifications and Reviews
The 2010 Ducati Hypermotard 796 is a lightweight, agile naked bike designed for riders seeking fun and maneuverability in urban and twisty road environments. Known for its distinctive aggressive styling, compact wheelbase of 1,455mm, and responsive handling characteristics, it delivers accessible performance with a power-to-weight ratio of 0.485 HP/kg. Its comfortable 825mm seat height and nimble nature make it ideal for both experienced riders and those transitioning to more capable machines.
General information | |
| Category | Super motard |
| Year | 2010 |
| Model | Ducati Hypermotard 796 |
Engine and Transmission Specifications | |
| Exhaust system | Lightweight 2-1-2 system with catalytic converter with twin lambda probes |
| Clutch | APTC wet multiplate with hydraulic control |
| Transmission type,final drive | Chain |
| Gearbox | 6-speed |
| Cooling system | Air |
| Fuel control | Desmodromic valve control |
| Fuel system | Injection. Siemens electronic fuel injection, 45mm throttle body |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore x stroke | 88.0 x 66.0 mm (3.5 x 2.6 inches) |
| Compression | 11.0:1 |
| Torque | 7.70 Nm (0.8 kgf-m or 5.7 ft.lbs) @ 7700 |
| Power | 81.00 |
| Engine type | V2, four-stroke |
| Capacity: | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) |
| | |
Brakes, suspension, Frame and wheels | |
| Rear brakes diameter | 245 mm (9.6 inches) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front brakes diameter | 305 mm (12.0 inches) |
| Front brakes | Double disc |
| Rear tyre dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front tyre dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear suspension | Progressive linkage with adjustable Sachs monoshock. Aluminium single-sided swingarm |
| Front suspension | Marzocchi 43mm usd forks |
| Rake (fork angle) | 24.0° |
| Frame type | Tubular steel Trellis frame |
| | |
Physical measures and capacities | |
| Fuel capacity | 12.40 litres (3.28 gallons) |
| Wheelbase | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Seat height | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Power/weight ratio | 0.4850 HP/kg |
| Dry weight | 167.0 kg (368.2 pounds) |
Other specs | |
| Color options | Black, white, red |
| Starter | Electric |















Please Login or Register if you would like to leave a comment.